Muruniidurobot Wiper R XE

Kuna muruniitmine võtab tavapäraselt suht palju aega siis tekkis mõte et kas odavamalt ei saa. Seda aja mõttes ja muruniidurobotiga nimelt. Kuna niita on üle 2000 ruutmeetri siis sobilikud robotid olid ja ilmselt ka on siiani suht kallid – ligi 3000 euro kanti. Ja ega nendesse erilist usku ei olnud kah. 2015 aasta septembrid sattusin aga peale allahinnatud robotile – Wiper R XE mis maksis u 1700 eurot ja oli ette nähtud 2800 ruudu pügamiseks. Tehtud mõeldud ja robot koju ostetud. Lisaks tuli 350 m piirdetraati ja peotäis plastist traadinaelu. Esimeseks tööks siis piirdetraadi paigaldus. Paigalduseks kasutasin Works’i spets käsi või õigemini jala vaonuga mis tekitas piirdetraadi tarvis sobiva u paari sentimeetrise vao. Paigaldusest midagi rääkida polegi – vaid seda et traati kulus lõpuks ligi 750 meetrit ja päris mitu nädalavahetust läks.

Järgmise etapina tuli paigaldada laadimisjaam. Ka seal polnud erilist midagi – välja arvatud ehk see et kruvide tüüblid mis hoiavad laadimisjaama elektroonika katet tundusid suht nadid. Ja aasta pärast kui oli vaja korraks indikaator led’e vaadata murdusid tüüblid täiesti ära. Kuid teip aitas katte peale tagasi.

Järgmiseks sammuks programmeerimine. Pettumuseks tuli ilmsiks et pole võimalik valida erinevaid programme erinevateks nädalapäevadeks – saab valida vaid kas robot töötab või mitte. Igaks päevaks on võimalik ette näha maksimaalselt 2 ajavahemikku mil robot peaks tööd tegema. Esmalt sai valitud üks öine aeg ja õhtune aeg. Lisaks on võimalik seada ka 3 erinevat piirkonda  – 1 primaarne ja 2 sekundaarset. Mis pidavat võimaldama robotil niita ikka ühtlaselt kogu platsi. Tundub et see nii ka on. Lisaks on võimalik ka määrata mida teha vihma korral- kas jätkata või katkestada niitmine. Alguses valisin niitmise katkestamise kuid kuna vihma ikka suht tihti sadas ja muru siiski kasvab ka vihmaga muutsin seaded selliseks et robot niidab ka vihmaga. Niidab küll.

Robot töötab umbes 3 tundi mille järel uuesti laadimist vajab. Laadimiseks piisab umbes 2 – 2,5 tunnist selleks et järgmine 3 tundi tööd teha. Samas kui valida vaid üks või väga pikk töötamise vahemik – näiteks 9:00 – 19:00 siis niitja töötab esimesed 3 tundi – siis läheb laadima kuid laadimine kestab oma tubli 4 tundi enne kui robot suvatseb uuesti koopast välja ronida ja tööle minna.

Niitmisest – kui sügisel sai robot tööle pandud siis tundus et tuleb tööga hästi toime. Kuid kevadel kui muru hakkas mehemoodi kasvama see enam nii hästi välja ei tulnud – igatahes 2 korda 3 tundi päevas oli ikka selgelt vähe – siin seal jäid sellised salgud ikka niitmata.

Kui niitmise loogikast rääkida siis programm tundub olevat targem variandist “sõida otse kuni takistuse või piirini ja siis pööra” – robot pöörab ka varem ja aeg ajalt otsustab hakata tegema üha suuremaid ringe. Nagu ufo maandumispaigad.

Lisaks üle ühe tsükli jäi aparaat ikka hätta – kas siis oli end kuhugi kraavi ukerdanud (ehk oli traat liiga lähedal – juhendi järgi min 20 cm – ise olin pannud 15 – 20 cm) kuid samatihti tabasin roboti keset platsi seismas ja “no signal” teadet kuvamas. Veider on ka see et veaseisust välja saamiseks on seade vaja restartida (või ma pole õiget nippi leidnud). Ega juhendist ka väga palju abi pole.

Müra – sellist vihisevat undamist teeb aparaat ikka kah – nii et kui aken öösel lahti siis on asjatamist ikka kuulda. Sügisel kui öösel temperatuur alla 0 langes siis robot muidugi töötas kuid libeduse tõttu rattad hakkasid puksima ja tööl polnud suurt mõtet.

Robotile on võimalik alla laadida ka mobiiliäpp millega saab robotit juhtida – väga mõtet ei ole, sest milleks on vaja käsijuhtida midagi mis seda ei vaja. Pidavat olema võimalik läbi selle äpi ka firmwaret uuendada – seda aga siiani pole suutnud tuvastada kus see firmware seal äpis võiks olla. Võib olla polegi uut tarkvara antud robotile väljas kuigi võiks.

Positiivse poole pealt:

  • Töötab ja igal juhul vähendab muruniitmise ajakulu – samuti hoiab muru kenasti niidetuna ka nädala sees. Ja tundub et murust tänu tihedale niitmisele on kadunud või vähenenud ka laialeheliste umbrohtude osakaal.
  • Rikki pole selle aasta jooksul läinud – vaja oli vahetada vaid niidutera – mis läks kõveraks kohtudes ühe paljudest puupulgaga mida koer murusse oli jätnud

Negatiivse poole pealt:

  • Liiga palju veapeatusi
  • Tarkvara võiks parem olla – erinev niidugraafik nädalavahetuseks, peale veasituatsiioni poleks tarvis restartida

Lõppjäreldus – 1700 eurot on selle roboti jaoks ok hind. Tavahind 2500 – 2600 on selgelt liiga kallis. Kas ostaksin uuesti – jah kui hind oleks sama – 1700 ja Ei kui peaks rohkem maksma

 

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga